Unijne zamówienia publiczne nie dla wszystkich spoza UE
Precedensowy wyrok może w praktyce oznaczać wykluczenie z przetargów firm np. z Turcji czy Chin.
Orzeczenie zapadło na kanwie przetargu publicznego na budowę infrastruktury kolejowej w Chorwacji o wartości 271 mln euro. Wygrał austriacki Strabag, ale konkurent – turecka firma Kolin – oprotestował wyniki, powołując się m.in. na naruszenie zasady równego traktowania wynikające m.in. z unijnej dyrektywy w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.
Zdaniem tureckiego oferenta świadczyła o tym zgoda zamawiającego na uzupełnienie przez Strabag dokumentacji po upływie terminu na złożenie ofert. Rozpatrujący sprawę okręgowy sąd administracyjny zwrócił się z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE, czy takie zachowanie było zgodne z prawem unijnym.
Brakuje odpowiedniej umowy
TSUE nie odpowiedział jednak na pytania, stwierdzając, że są one niedopuszczalne, ponieważ skarga została wniesiona do sądu przez wykonawcę z państwa trzeciego (w tym przypadku z Turcji), który w dodatku nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta