O potrzebie równości w sądach
Nierównomierne obciążenie sprawami różnicuje dostęp obywateli do sądu, czyniąc to w sposób nieproporcjonalny, a zarazem nieracjonalny.
Od lat w sądach nie jest przestrzegana zasada równości wobec prawa. Dostęp do sądu różnicuje bowiem nie tylko sytuacja finansowa stron, ale przede wszystkim miejsce, w którym znajduje się sąd, który ma rozstrzygać daną sprawę. Palący problem nierównomiernego obciążenia sądów nie został od lat rozwiązany. Skala problemu zaś zdecydowanie już dziś wykracza poza ramy problemów lokalnych. Ma charakter konstytucyjny, dotyka bowiem fundamentalnych praw człowieka.
Zasada równości, która ma swój konstytucyjny wyraz w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP, zapewnia każdemu prawo do równego traktowania. Wszyscy więc są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym ani gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Przepis ten ma niebagatelne znaczenie dla każdego człowieka i obywatela. Ma on swoje przełożenie na gwarancje prawa do sądu, w tym także kwestie zapewnienia równego dostępu do sądu.
Zasada równości – uwarunkowania konstytucyjne
Zasada równości ma swoje bogate orzecznictwo najpełniej i najdogłębniej wyrażone przez Trybunał Konstytucyjny. Jak wynika z orzecznictwa TK konstytucyjna zasada równości wobec prawa – wyrażona w art. 32 ust. 1 konstytucji – nakazuje identyczne traktowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta