Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partie polityczne sędziów

23 października 2024 | Sądy i Prokuratura | Mariusz Muszyński

Stowarzyszenia sędziowskie funkcjonują jak grupy interesu. Problem polega jednak na tym, że nie chodzi tu o interes prywatnoprawny zrzeszonych w nich obywateli, ale o politykę.

Stowarzyszenia sędziów w Polsce przynoszą szkody wymiarowi sprawiedliwości, których nie da się naprawić przez dziesięciolecia.

Sędziowskie prawo zrzeszania się

Jakiś czas temu trzy z nich zaapelowały do sędziów, którzy objęli stanowiska w wyniku postępowań przeprowadzonych przed Krajową Radą Sądownictwa ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z 12 maja 2011 r. o KRS, o dobrowolny powrót na poprzednie stanowiska. Ten apel to kolejny powód, aby wreszcie rozpocząć publiczną dyskusję o statusie i działalności stowarzyszeń sędziowskich.

Przypomnę, że jednym z elementów ramowych definiujących konstytucyjny status sędziego jest brak przynależności do partii politycznej i związku zawodowego (art. 178 ust. 3). To znaczy, że sędzia może co do zasady korzystać z wolności słowa, zgromadzeń, zrzeszania się, choć w formule instytucjonalnie ograniczonej treścią tego przepisu.

Najbardziej istotnym prawem jest wolność zrzeszania się sędziów. Konstytucja RP jej nie zabrania, ale wyznacza granice korzystania z niej. W szczególności taką konstytucyjną granicą są niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziowska. Zrzeszanie się sędziów w określonych strukturach nie może też stanowić obejścia przepisów konstytucyjnych o apartyjności i apolityczności sędziów.

Także z międzynarodowych standardów wynika, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13009

Wydanie: 13009

Spis treści
Zamów abonament