Sztuczna i sprawiedliwa
Podnoszenie umiejętności i wiedzy o sztucznej inteligencji (AI) w wymiarze sprawiedliwości to nie tylko rekomendacja, ale i obowiązek.
Nie ulega wątpliwości, że systemy AI mogą być wykorzystywane w wymiarze sprawiedliwości. Więcej, AI Act kwalifikuje je jako tzw. systemy wysokiego ryzyka, z czym wiąże się obowiązek spełnienia wielu surowych i regulacyjnych wymagań.
Postulat kategoryczny
AI Act systemy AI wysokiego ryzyka w obszarze sprawowania wymiaru sprawiedliwości określa jako przeznaczone do wykorzystywania przez organ wymiaru sprawiedliwości lub w jego imieniu w celu wspomagania w badaniu i interpretacji stanu faktycznego i przepisów prawa oraz w stosowaniu prawa do konkretnego stanu faktycznego lub do wykorzystywania w podobny sposób w alternatywnych metodach rozwiązywania sporów.
Jednocześnie AI Act nakłada na dostawców i podmioty stosujące systemy AI (tu będą sytuowały się organy z szeroko rozumianego obszaru sprawowania wymiaru sprawiedliwości), do których ma zastosowanie AI ACT, obowiązek pozyskania kompetencji w AI.
Artykuł 4 AI Act stanowi, że dostawcy i podmioty stosujące systemy AI podejmują środki w celu zapewnienia, w możliwie największym stopniu, odpowiedniego poziomu kompetencji wśród swojego personelu i innych osób zajmujących się działaniem i wykorzystaniem systemów AI w ich imieniu z uwzględnieniem ich wiedzy technicznej, doświadczenia, wykształcenia i wyszkolenia oraz kontekstu, w którym systemy AI mają być wykorzystywane, a także biorąc pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta