Beneficjent rzeczywisty spółki „pod” fundacją rodzinną
Czy po wniesieniu udziałów/akcji spółki do fundacji rodzinnej wszystkich beneficjentów rzeczywistych fundacji rodzinnej należy wskazać jako beneficjentów rzeczywistych tej spółki?
Mija półtora roku od wejścia w życie ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej („UFR”). Fundacja rodzinna cieszy się wysokim zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców, co potwierdzają liczby. Do 30 listopada 2024 r. złożono 2913 wniosków o wpis fundacji rodzinnej do rejestru i wydano 1871 postanowień o wpisie fundacji do rejestru (odpowiedź Prezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim Nr A.0123.229. 2024 z 11 grudnia 2024 r. na wniosek w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej).
W okresie tym przeprowadzono wiele reorganizacji sukcesyjnych z udziałem utworzonych fundacji rodzinnych, polegających na wniesieniu przez fundatora do fundacji rodzinnej (w drodze darowizny), należących do niego udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych. Praktyka i stanowiska podnoszone wobec przedsiębiorców przez banki i instytucje finansowe pokazują, że wątpliwości budzi nadal kwestia beneficjentów rzeczywistych spółek, które w wyniku takich czynności reorganizacyjnych znalazły się „pod” fundacją rodzinną, w tym stały się podmiotami zależnymi od fundacji rodzinnej.
1. Co jeśli do fundacji rodzinnej zostanie wniesione mienie w postaci udziałów lub akcji w spółce?
W przypadku, gdy do fundacji rodzinnej zostało wniesione mienie w postaci udziałów/akcji w spółce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta