Mocne odbicie na rynku inwestycji w obiekty komercyjne
Obniżki stóp w strefie euro zachęcają inwestorów do zakupu takich obiektów. W br. wartość transakcji powinna być dwa razy większa niż w kryzysowym 2023 roku.
W ciągu trzech kwartałów 2024 r. wartość transakcji kupna sprzedaży nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 2,7 mld euro (11,5 mld zł). To więcej niż w całym 2023 r., kiedy inwestorzy ulokowali u nas 2,1 mld euro – wówczas cały świat borykał się z gwałtownym spadkiem napływu kapitału na rynek nieruchomości komercyjnych – głównie z powodu wysokich stóp procentowych na świecie i zawirowań w gospodarkach. Przed kryzysem wartość transakcji w Polsce sięgała 6–7 mld euro.
Zdaniem ekspertów w całym 2024 r. wartość inwestycji w Polsce powinna sięgnąć 4–5 mld euro.
Efekt obniżek stóp
Powrót inwestorów na rynek nieruchomości komercyjnych to efekt rozpoczęcia latem obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Euro to podstawowa waluta w tej branży – w niej zawiera się transakcje, ale też nalicza czynsze czy zaciąga kredyty. Niższe stopy to przede wszystkim tańsze finansowanie.
– Dokonane przez EBC obniżki stóp procentowych sprawiają, że pieniądz jest coraz tańszy, co przekłada się na atrakcyjniejsze zwroty dla inwestorów. Z uwagi na powrót globalnego zainteresowania inwestycjami po okresie niepewności gospodarczej i rosnących stóp procentowych, w 2025 r. w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej powinno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta