Pułapki kompensowania zysków i strat w fundusze inwestycyjne
Kompensowanie zysków i strat w funduszach inwestycyjnych niesie za sobą istotne zmiany, które mogą być dla inwestorów dużym zaskoczeniem lub wręcz rozczarowaniem przy składaniu rocznego zeznania PIT-38 do końca kwietnia 2025 r.
Zostało jeszcze tylko kilka dni do końca roku na podjęcie decyzji odnośnie do naszych lokat kapitałowych, w szczególności inwestycji w fundusze inwestycyjne.
W Polsce zyski kapitałowe są opodatkowane stawką 19 proc. (tzw. podatek Belki). Prawie rok temu - od 1 stycznia 2024 roku - w Polsce weszły w życie istotne zmiany w zakresie opodatkowania zysków i strat związanych z funduszami inwestycyjnymi.
Te zmiany mają na celu ujednolicenie zasad opodatkowania dochodów kapitałowych, a także zwiększenie elastyczności w zarządzaniu podatkami przez inwestorów. Dodatkowo umożliwiają lepsze zarządzanie portfelem inwestycyjnym w kontekście podatkowym.
Nowe zasady opodatkowania niosą za sobą również istotne zmiany, które mogą być dla inwestorów dużym zaskoczeniem lub wręcz rozczarowaniem przy składaniu rocznego zeznania PIT-38 do końca kwietnia 2025 r.
Obowiązek podatkowy w przypadku transakcji
Dochód do opodatkowania powstaje przy sprzedaży, umorzeniu lub konwersji jednostek uczestnictwa, ale nie przy zamianie subfunduszy w ramach jednego funduszu parasolowego. Dochód ten jest również brany pod uwagę przy naliczaniu daniny solidarnościowej, jeśli całkowity dochód podatnika przekroczy 1 mln zł rocznie.
Kompensacja zysków i strat
Inwestorzy mogą teraz kompensować zyski i straty z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta