80 lat bez Pałacu Saskiego
Przez ponad dwa wieki był jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli w stolicy Polski. Przetrwał zabory i prawie całą II wojnę światową. Nie przetrwał jednak realizacji niemieckiego planu zagłady Warszawy. 80 lat temu hitlerowcy wysadzili w powietrze Pałac Saski. Pozostaje nieodbudowany do dziś.
Nieodbudowany wciąż Pałac Saski z pozostawionym samotnie na środku placu Marszałka Józefa Piłsudskiego kikutem jego kolumnady, dającym schronienie Grobowi Nieznanego Żołnierza, stanowi jeden z najbardziej krzyczących przykładów zniszczeń, jakich dopuścili się w naszej stolicy Niemcy w czasie II wojny światowej. Zniszczeń, które w niemałym stopniu naziści precyzyjne zaplanowali jeszcze przed wybuchem wojny.
Zaplanowana zbrodnia zniszczenia Warszawy
Na potwierdzenie tej tezy jest aż nadto dowodów, w tym m.in. tajne materiały niemieckie, które odnalazły się przypadkiem kilka lat temu. Udało mi się je wtedy odkupić w całości, zanim zostały rozsprzedane na aukcji, a następnie wydać we współpracy z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Tak powstała książka autorstwa dr. Stefana Artymowskiego „Plan zagłady Warszawy”, która prezentuje tajny niemiecki raport potwierdzający, jak Niemcy stopniowo i z pełnym wyrachowaniem stworzyli plan zniszczenia Warszawy, a później go zrealizowali.
Wdrożenie tego zamierzenia sprawiło, że Warszawa w części lewobrzeżnej została zburzona w ponad 80 proc., a cała stolica w ok. 65 proc., co uczyniło z niej najbardziej zniszczone miasto II wojny światowej. W 2004 r. specjalna komisja powołana przez władze Warszawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta