Nadchodzi niewypłacalność. Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?
Niewypłacalność to zjawisko, które może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Skąd dłużnik ma wiedzieć, że zbliża się moment niewypłacalności? Jakie działania powinien podjąć gdy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań finansowych, co może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Aby uniknąć problemów związanych z niewypłacalnością, kluczowe jest, aby dłużnik odpowiednio wcześnie rozpoznawał sygnały świadczące o zbliżających się problemach finansowych i podejmował sprawnie działania naprawcze.
Definicja niewypłacalności
W polskim prawie niewypłacalność regulowana jest głównie przez przepisy ustawy – Prawo upadłościowe (p.u.). Zgodnie z art. 11 ust. 1 p.u. dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Dłużnik będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jest również niewypłacalny, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, pomimo terminowego wykonywania swoich zobowiązań, przez okres 24 miesięcy (art. 11 ust. 2 p.u.).
Przyczyny niewypłacalności
Bardzo istotną kwestią jest rozpoznanie sytuacji, które mogą doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorcy. Umożliwia to dłużnikowi wdrożenie działań zaradczych, które pozwolą na monitorowanie aktualnej sytuacji finansowej, a co za tym idzie – uniknąć kryzysu. Poniżej podajemy najczęstsze przyczyny niewypłacalności przedsiębiorców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta