Mieszkania mogą jeszcze stanieć
Malejący popyt, rosnąca oferta, stabilizacja, a nawet korekty cen – oto rynek pierwotny w 2024 r. Co przyniesie kolejny?
Rok 2024 zamknie się sprzedażą nowych mieszkań na poziomie 38 tys. To o 30 proc. mniej niż w 2023 r. – szacuje Otodom.
O dużo gorszych niż w ub.r. wynikach sprzedaży mówią też eksperci JLL. – Zgodnie z naszą metodologią, zaliczającą do sprzedaży płatne rezerwacje, liczba mieszkań sprzedanych na sześciu największych rynkach będzie ok. 30 proc. mniejsza niż w 2023 r. – szacuje Anna Karaś, ekspertka JLL. – W poszczególnych miastach różnice wyniosą 20–40 proc.
Według JLL w 2023 r. deweloperzy sprzedali 57,6 tys. mieszkań, w 2022 r. – 35 tys., w br. może to być 41 tys. (szacunki). Jak tłumaczy Anna Karaś, w 2024 r. największy negatywny wpływ na sprzedaż mieszkań miało zamieszanie z zapowiadanym programem wsparcia kredytobiorców „Na start”.
– W I połowie roku deweloperzy z optymizmem wprowadzali na rynek nowe inwestycje, podczas gdy część nabywców wstrzymywała się z zakupem do czasu decyzji dotyczącej wprowadzenia kredytów „na Start” – mówi ekspertka JLL.
Z zakupami wstrzymywała się także pewna część nabywców, którzy nie czekali na dofinasowanie. Liczyli na ewentualny spadek cen. – Ze względu na malejące stopy zwrotu z wynajmu mieszkań wyraźnie mniej aktywni byli także inwestorzy – wskazuje Anna Karaś. Stąd taki wynik sprzedaży w 2024 r.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta