Statut fundacji to klucz do sukcesu
W niedawnej opinii szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził, że fundacja rodzinna może zbywać swoje mienie bez względu na czas, jaki upłynął od jej wniesienia.
Z treści opinii szefa KAS w sprawie fundacji rodzinnych wynika, że jednym z istotniejszych argumentów, jakie przekonały szefa KAS do jego stanowiska – obok milczenia ustawodawcy – była treść statutu fundacji.
Decydujący moment dla przedsiębiorstwa
Sukcesja przedsiębiorstwa to jeden z decydujących momentów w jego działalności. Fiasko tej operacji czy błędy popełnione przy jej przeprowadzaniu mogą zupełnie przekreślić nieraz wieloletni dorobek, doprowadzając firmę na skraj likwidacji. Aby ułatwić tę operację ustawodawca wprowadził możliwość utworzenia fundacji rodzinnej. To naprawdę użyteczne narzędzie, pozwalające na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie sukcesji, w sposób korzystny pod względem podatkowym oraz tak, aby zagwarantować realizację ekonomicznych interesów także członków rodziny przedsiębiorcy. Osiągnięcie tego celu uzależnione jest jednak zwłaszcza od tego, w jaki sposób zostanie zaplanowana działalność fundacji rodzinnej – przede wszystkim w jej statucie.
Właśnie to niedawno potwierdził szef KAS.
Czemu służy fundacja?
Najważniejszy cel działalności fundacji rodzinnej został określony przez ustawodawcę w art. 2 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej. Przepis ten stanowi, że fundacja ta jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta