Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cud w szafie

16 stycznia 1999 | Plus Minus | ES

Cud w szafie

ELżBIETA SAWICKA

"Moi rodzice byli tkaczami, jak większość łodzian, i ciężko pracowali, ale uwielbiali też bawić się, tańczyć, śpiewać" -- to jeden z pierwszych akapitów wspomnieniowej książki Kazimierza Wiśniaka, bardzo krakowskiej postaci, ale, jak się okazuje, rodem z Łodzi.

Znakomity malarz, grafik i scenograf, autor ponad 240 realizacji scenograficznych dla teatru, opery i pantomimy napisał książkę sympatyczną i bezpretensjonalną. Jej ozdobą są znakomicie wkomponowane w tekst ilustracje: mieniące się kolorami projekty scenografii i kostiumów, barwne pejzaże Lanckorony, gdzie Wiśniak zbudował sobie dom, ale także skromne czarno-białe rysuneczki z "Przekroju" z lat pięćdziesiątych, łącznie ze słynnym komiksem o Szaszkiewiczowej. Ponadto portrety przyjaciół i autoportrety, fragmenty gazetki "Latarnia" czytanej w "Piwnicy pod Baranami" (powieść w odcinkach o okrutnej Markizie! ), ilustracje do ekskluzywnego krakowskiego pisma "Salwator i Świat". Wszystko to pojawia się dokładnie tam, gdzie powinno -- słowo i obraz tworzą nierozerwalną całość.

Chłopiec z miasta Łodzi

Opowieść Kazimierza Wiśniaka ma przebieg mniej więcej chronologiczny i zamyka się w pięciu rozdziałach-hasłach, których głównymi bohaterami są dwie miejscowości: Łódź i Lanckorona, jedna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1597

Spis treści
Zamów abonament