Koralowa śmierć
Grzywną 1 mln dolarów będą karane kutry do połowu krewetek
Koralowa śmierć
Rafy koralowe, atole koralowe oraz wyspy koralowe są największymi żywymi ustrojami na naszej planecie. Na zdjęciu wyspy koralowe na Malediwach. W lewym górnym rogu portret angielskiego żeglarza Jamesa Cooka (1728-79), legendarnego odkrywcy Wielkiej Rafy Koralowej.
FOT. ENCYKLOPEDIA GUINNESSA
KRYSTYNA FOROWICZ
Rozciągająca się na 2 tys. km wzdłuż wschodnich wybrzeży Australii - Wielka Rafa Koralowa - ponosi dotkliwe straty z powodu obecności kutrów rybackich, ocieplania się klimatu i ludzkiej żądzy posiadania. Proces zamierania kolonii koralowych obserwowany na całym świecie jest szybszy niż kiedykolwiek udało się to zauważyć.
W tych dniach - jak podał Reuters - Australia postanowiła karać grzywnę w wysokości miliona dolarów australijskich (630 tys. USD) statki, które nielegalnie poławiają krewetki u wybrzeży rafy koralowej, uznanej za Światowy Rezerwat Biosfery. Eksperci oceniają, iż ponad 50 kutrów w tym rejonie dokonuje połowów bez zezwolenia.
Naukowcy przez 5 lat prowadzili badania nad środowiskiem morskim rejonu raf i stwierdzili, że statki rybackie są odpowiedzialne za zniszczenie w 25 proc. fauny i flory podmorskiej. Badania wykazały, iż przeciągnięcie siecią 13 razy po tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta