Powszechny spis Piastów
Powszechny spis Piastów
Nigdy dotąd nie było tak obszernej prezentacji rodu Piastów. Obejmuje ona wszystkie osoby, o których zachowały się choćby najmniejsze wzmianki w źródłach historycznych, łącznie ze zmarłymi w niemowlęctwie. Biogramów Piastów jest w leksykonie Wydawnictwa Literackiego ponad pół tysiąca. Od królów i najbardziej znanych książąt do postaci mniejszego formatu, zapomnianych, czasami zresztą niesłusznie. Powszechnego spisu Piastów dokonali historycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Potomkowie oracza
Dzieje dynastii zaczęły się, według Galla Anonima, od wizyty dwóch tajemniczych gości u Piasta, oracza książęcego. Jego syn został wówczas poddany ceremonii postrzyżyn i otrzymał imię Siemowita. W jakiś czas potem został księciem. Choć dopiero jego wnuk Mieszko I jest pierwszym władcą piastowskim, którego istnienie poświadczają źródła, to jednak historycy są zgodni, że Siemowit, Leszek i Siemiomysł to postacie bynajmniej nie legendarne. Dlatego też od nich właśnie zaczynają się biogramy w leksykonie.
Kiedy w 1370 r. umarł bezpotomnie Kazimierz III Wielki, wygasła dynastia Piastów panująca w Polsce. I w tym momencie Piastowie zwykle znikają ze szkolnych podręczników historii. Tracimy ich więc z oczu. Ród jednak trwał dalej -- uschła wówczas tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta