Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosji NATO się przyda

16 stycznia 1999 | Plus Minus | JP

Między Pipesem a Hellerem

Rosji NATO się przyda

JERZY POMIANOWSKI

"Rosja carów" Richarda Pipesa rozpatruje dzieje imperium w sposób daleki od konwencji: nie jest to linearna opowieść o kolejnych etapach tych dziejów, lecz rozdzielcza analiza ewolucji i krzepnięcia poszczególnych warstw i stanów, instytucji, mechanizmów gospodarczych i struktur administracyjnych, które złożyły się na kształt Rosji. Pipes krytykuje dzieło Hellera, opisujące dzieje Rosji chronologicznie, więc z pozoru tradycyjnie, tyle że -- bagatela -- dające czytelnikowi pogląd zgoła odmienny od znanych dotąd wersji. Różnica między metodami obu historyków jest oczywista. W rezultacie mamy do czynienia z rodzajem sporu między alpinistą a mineralogiem na temat drogi z Morskiego Oka na Rysy. Pierwszy twierdzi, że droga wiedzie przez Dolinę Czarnego Stawu, drugi -- że przez krzemionki, skalenie i granity.

Szczegółowe zarzuty, jakie Hellerowi stawia Pipes, są w dużej części słuszne; można by do nich dodać lapsusy, tłumaczące się jednak przedwczesną śmiercią autora, który nie zdołał dopilnować korekty -- i niedbalstwem moskiewskiego wydawnictwa. Zdziwienie budzi natomiast jedna z ważniejszych obiekcji Pipesa -- ta, że Heller, pisząc "historię imperium", chciał dać nowym władcom Rosji do ręki rodzaj przewodnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1597

Spis treści
Zamów abonament