Tajemnice zakodowane w genach
GENETYKA
Badania DNA ułatwiają wykrywanie przestępców i pomagają wyjaśnić zagadki przeszłości
Tajemnice zakodowane w genach
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Badania DNA, które do niedawna kojarzyły się z biologią i medycyną, znajdują coraz większe zastosowanie w kryminalistyce i historiografii. "Genetyczny odcisk palców" ułatwił oskarżenie prezydenta Billa Clintona o utrzymywanie kontaktów seksualnych z Moniką Lewinsky. Od niedawna biolodzy molekularni weryfikują też piśmiennictwo historyczne. Potwierdziły się plotki, że Thomas Jefferson miał dziecko z murzyńską służącą, natomiast Abraham Lincoln i Ludwig van Beethoven mogli chorować na syfilis.
Testy DNA do identyfikacji ludzi wykorzystywane są od ponad 10 lat, ale nikt początkowo nie podejrzewał, że znajdą tak szerokie zastosowanie. Najpierw zainteresowali się nimi kryminolodzy, którzy znaleźli w nich szanse wykrycia od dawna poszukiwanych sprawców bulwersujących przestępstw. W 1987 r. brytyjscy policjanci zbadali próbki krwi ponad 5 tys. osób w wieku od 13 do 30 lat, by w jednym z miasteczek ustalić sprawcę bestialskich gwałtów i morderstw dwóch nastolatek. Badania DNA nie pozostawiały żadnych wątpliwości, że dokonał ich 27-letni Calin Pitchfork. Niedawno niemiecka policja wykryła mordercę dzieci po zbadaniu próbki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta