Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszczędności na wszystkim

02 marca 1999 | Ekonomia | JS

BRANŻA STALOWA

Huta im. T. Sendzimira -- czekanie na inwestora

Oszczędności na wszystkim

Próby samodzielnego zdobycia inwestora przez Hutę im. T. Sendzimira (HTS) nie udały się. Porozumienie z Hutą Katowice otwiera nową drogę do rozmów z zachodnimi konsorcjami oraz do kooperacji obu hut. Tymczasem HTS SA wprowadza ostry reżim oszczędnościowy, aby obniżaćkoszty i przetrzymać dekoniunkturę na rynku stali.

W ostatnich czterech miesiącach istnienia HTS jako przedsiębiorstwa państwowego (do końca kwietnia 1997 r. ) wykazało ono stratę netto w wysokości 8 mln 448 tys. zł, ale jako spółka (od 1 maja do 31 grudnia 1997 r. ) huta miała 397, 5 tys. zysku netto. Drastyczny spadek cen stali na światowych rynkach, jaki nastąpił w drugiej połowie 1998 r. , oraz napływ tanich wyrobów stalowych ze wschodu, uderzyły w HTS bardzo mocno. Nie osiągnięto planowanej w artości sprzedaży, spadła produkcja. Według danych przed audytem, huta miała w 1998 roku stratę brutto 9, 2 mln zł.

-- Osiągnęliśmy jednak zysk operacyjny, co oznacza, że nie sprzedawaliśmy naszych wyrobów poniżej kosztów. Uruchomiliśmy wszelkie rezerwy, aby wykazać zysk netto 1, 4 mln zł i nie spaść do niższej grupy kredytowej. Regularnie spłacamy kredyty. W tym roku zakończy się spłata naszych zobowiązań wynikających z postępowania układowego. Mamy do zapłacenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament