Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod nieobecność oskarżonego

02 marca 1999 | Prawo | MA

Prawo do obrony

Pod nieobecność oskarżonego

Są różne sposoby, aby zapewnić udział oskarżonego w rozprawie, a za nieobecność nie można go karać pozbawieniem prawa do obrony.

Nicole Van Geyseghem została skazana przez Sąd Karny w Brukseli za udział w międzynarodowym przemycie kokainy. Odwołała się od wyroku, lecz nie była obecna na pierwszej rozprawie odwoławczej. Nie było też na niej obrońcy. Wniosła, do czego uprawniały ją przepisy prawa belgijskiego, o uchylenie wyroku wydanego pod jej nieobecność. Sąd Apelacyjny wyznaczył więc kolejną rozprawę na 13 września 1993 r. Van Geyseghem również na niej nie była, chciała jednak, aby stawił się jej obrońca. Sąd Apelacyjny wydał 4 października 1993 r. wyrok, nie pozwolił jednak adwokatowi reprezentować oskarżonej, ponieważ uznał jej wniosek za nieważny. Sąd Kasacyjny oddalił kasację.

W skardze do Komisji Nicole Van Geyseghem zarzuciła brak rzetelnej rozprawy (art. 6 ust. 1 konwencji) i naruszenie prawa do obrony (art. 6 ust. 3 lit. c) . Komisja uznała, że naruszono oba te artykuły (stosunkiem głosów czternaście do jednego) .

Ponieważ wymagania ust. 3 art. 6 należy uważać za szczególne elementy prawa do rzetelnego procesu sądowego zagwarantowanego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament