Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorączka sobotniego popołudnia

02 marca 1999 | Ekonomia | JH

Kiedy zamykać sklepy

Gorączka sobotniego popołudnia

W Niemczech coraz częściej mówi się o zniesieniu ustawy, która nakazuje zamykanie sklepów o 20. 00 w dni powszednie i o 16. 00 w soboty. Badania socjologiczne mówią tymczasem, że potrzebę wydłużenia czasu pracy handlu odczuwa zaledwie kilkanaście procent mieszkańców RFN.

W Berlinie szykuje się prawdziwa rewolucja. Część rządzących stolicą senatorów chce, by sklepy mogły pracować całą dobę, z wyjątkiem niedzieli. Razem z szefami kilku innych niemieckich landów zamierzają złożyć w parlamencie wniosek o zmianę ustawy o zamykaniu sklepów (Ladenschlußgesetz) .

Przykład z zewnątrz

-- Klientom byłoby wygodniej, gdyby handel nie musiał w sobotę kończyć pracy o 16. 00 -- mówi emerytowany handlowiec z Frankfurtu nad Menem, którego spotkałem na zakupach przy berlińskiej ulicy sklepów i restauracji Kurfürstendamm. Jego zdaniem, stolica Niemiec powinna brać przykład z Londynu, gdzie nie ma takich ograniczeń.

Inni zwolennicy odejścia od Ladenschlußgesetz wskazują na jej anachroniczność w czasach zakupów dokonywanych bez względu na porę dnia przez Internet i w momencie wprowadzenia euro. Niektórzy dodają, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament