Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stawka 22 proc. zbyt niska

02 marca 1999 | Ekonomia | DE

PODATKI O D FIRM

Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Stawka 22 proc. zbyt niska

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie popiera proponowanego przez Ministerstwo Finansów w Białej Księdze obniżenia podatku od firm do 22 proc. Proponuje natomiast złagodzenie przepisów o holdingach podatkowych i amortyzacji. Zaleca zlikwidowanie specjalnychstref ekonomicznych -- z tym, że firmy, które już tam zainwestowały, nie traciłyby prawa do zwolnień podatkowych. Ujawniamy dziś dalsze szczegóły raportu ekspertów MFW z ich grudniowej misji w Polsce.

W czoraj przedstawiliśmy propozycje MFW dotyczące podatku od dochodów osobistych. Dziś -- zalecenia, co zmienić w podatku od osób prawnych.

MFW przyznaje, że wysokie stawki podatkowe mogą odstraszać inwestorów zagranicznych. -- Gdy już jednak stawka zostanie ustalona w granicach w miarę konkurencyjnych, podatek stanie się czynnikiem w niewielkim stopniu decydującym o inwestycji -- czytamy w raporcie funduszu.

Eksperci MFW tłumaczą to tak: jeśli dwa kraje podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to firma może odliczyć od własnego podatku podatek zapłacony za granicą. Jeżeli jednak w Polsce stawka podatku będzie niższa niż na przykład w USA, to może to przynieść w efekcie tylko przeniesienie części przychodów podatkowych z Polski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament