Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dylewo broni szkoły

02 marca 1999 | Kraj | IT

REPORTAŻ

Szkoła to na wsi autorytet. Im mniej szkół, tym więcej pijaństwa i poczucia beznadziei

Dylewo broni szkoły

IWONA TRUSEWICZ

Dylewo leży tam, gdzie daleko, biednie i pięknie. U podnóża Góry Dylewskiej, wśród krajobrazowego parku morenowych wzniesień i lasów żyje sto pięćdziesiąt rodzin, które nawet gdyby chciały, to nie mają stąd dokąd odejść.

Autobus do gminy jeździ dwa razy w tygodniu. Kiedy zimowe wiatry nawieją na drogę kilkumetrowe zaspy, można tylko czekać, aż do sklepu przywiozą chleb i mleko. Można też patrzeć na niszczejące folwarczne zabudowania byłego pegeeru, ruinę robotniczego hotelu, na zabytkowy kościół.

W Dylewie jedynym miejscem, wktórym pulsuje życie jest licząca 98 dzieci ośmioklasowa szkoła. Bezpiecznie położona wśród przydworskiego parku, w skrzydle popałacowym, wyremontowana przed pięcioma laty, koncentruje życie wsi. Nikt tu dzieci nie dowozi, bo 87 z nich mieszka w Dylewie, a pozostałe mają do szkoły najwyżej dwa kilometry.

Siedemdziesiąt procent dylewskich dzieci objętych jest opieką społeczną. W szkole dostają gorący posiłek, kurtki, swetry i spodnie na zimę. Tutaj grają w amatorskim teatrze, rywalizują w pingponga, piszą do wydawanej od czterech lat gazetki i uczą się języków obcych -- angielskiego irosyjskiego. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament