Lokalne boje o gimnazja i podstawówki
EDUKACJA
Zmiany w sieci szkolnej
Lokalne boje o gimnazja i podstawówki
Najgorętsze chwile przeżywają teraz pracownicy kuratoriów oświaty. Bez pozytywnej opinii kuratora nie może zostać zlikwidowana żadna szkoła podstawowa ani założone gimnazjum. Do 15 marca rady gmin muszą podjąć uchwały dotyczące sieci szkół na swoim terenie. Wcześniejsze przymiarki do zmian spowodowały, że niektórzy rodzice zbierają podpisy pod protestami, przyjeżdżają do kuratora, a nawet prowadzą okupację. Jak się wydaje, tam, gdzie protesty są najsilniejsze, władze samorządowe a także kuratoria ustępują. Zmiany wsieci nie będą więc gwałtowne, ale rozłożone na lata.
-- W województwie dolnośląskim
planujemy powołanie 309 gimnazjów. Do końca lutego 165 gmin z województwa zgłosiło zamiar likwidacji 56 samodzielnych szkół podstawowych i 68 szkół filialnych -- mówi Józef Andrzej Beker z wrocławskiego kuratorium, koordynator ds. tworzenia sieci szkół w województwie. W miastach przeważa model powoływania gimnazjów w szkołach podstawowych, które będą stopniowo "wygaszane". W gminach wiejskich gimnazja najczęściej powoływane są w istniejących szkołach podstawowych. Dyrektor Beker zaznacza, że liczba likwidowanych szkół zostać zmniejszona, ponieważ rady gmin pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta