Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnica tajemnicy nierówna

02 marca 1999 | Prawo | MA

Wolność słowa

Tajemnica tajemnicy nierówna

Dziennikarz nie powinien ponieść odpowiedzialności karnej za podanie informacji objętych tajemnicą, jeśli interes publiczny przeważa nad potrzebą utrzymania wiadomości w tajemnicy.

W sierpniu 1989 r. firma Peugeot odmówiła pracownikom podwyżki wynagrodzeń. W związku z tym w piśmie satyrycznym "Canard enchaine" Claude Roire opublikował artykuł o podwyżkach zarobków Jacquesa Calveta, prezesa spółki, a zarazem jej dyrektora. Uzupełniały go fotokopie wyciągów z dokumentów dotyczących wymiaru podatku. Tytuł podkreślał m. in. , że w ciągu dwóch lat szef firmy sam sobie podniósł zarobki o 45, 9 proc. W wyniku skargi Calveta wszczęto postępowanie karne przeciwko autorowi tekstu oraz dyrektorowi pisma, którym był Roger Fressoz, także dziennikarz. Zarzut dotyczył przyjęcia fotokopii dokumentów uzyskanych z naruszeniem obowiązku zachowania tajemnicy przez nie zidentyfikowanego urzędnika podatkowego. Po uniewinnieniu w pierwszej instancji 10 marca 1993 r. Sąd Apelacyjny w Paryżu wydał wyrok skazujący. Fressozowi wymierzono grzywnę 10 tys. franków, a Roirowi 5 tys. franków. W kwietniu 1995 r. Sąd Kasacyjny oddalił kasację.

W skardze do Komisji Fressoz i Roir zarzucili nieusprawiedliwioną ingerencję w swobodę wypowiedzi zagwarantowaną w art. 10...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament