Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pszczoły z francuskiego ula

02 marca 1999 | Kultura | JR

TEATR

Dom Moliera w Warszawie

Pszczoły z francuskiego ula

JANUSZ R. KOWALCZYK

Dziś przyjeżdżają do Warszawy aktorzy Komedii Francuskiej i Jean-Louis Benoit, reżyser spektaklu "Szelmostwa Skapena" Moliera, z którym słynny paryskizespół wystąpi 5--7 marca w Sali Bogusławskiego Teatru Narodowego.

Warszawa jest ostatnim etapem europejskiej trasy zespołu, który wystąpił wcześniej w Budapeszcie, Bukareszcie i Pradze.

"Comédie Francaise założona w roku 1680 dekretem królewskim jednoczącym zespoły aktorów działających w Pałacu Guenegaud -- dawny zespół Moliera i w Pałacu Burgundzkim". Taki napis -- umieszczony na proscenium klasycystycznego gmachu Théatre Francais z 1799 r. , zwanego też Salle Richelieu -- upamiętnia początki słynnej w świecie sceny. Dzięki wspaniałomyślności króla Ludwika XIV stała się ona pierwszym na świecie teatrem subwencjonowanym przez państwo.

Oficjalną listę dziekanów Komedii Francuskiej otwiera jednak nazwisko Moliera. W istocie autor "Świętoszka" był jej dziekanem od 1658 r. , czyli jeszcze przed założeniem narodowej sceny Francuzów, do której przylgnęło z czasem miano Domu Moliera. Ten teatr wyrósł z jego zespołu i z jego twórczości dramaturgicznej. Napoleonowi zawdzięcza zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament