Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wesela nie będzie

02 marca 1999 | Kultura | KM

ROZMOWA

Michał Jagiełło, dyrektor Biblioteki Narodowej

Wesela nie będzie

: Dlaczego Biblioteka Narodowa jest w niedziele zamknięta?

M ICHAŁ JAGIEŁŁ O: Biblioteka musi mieć jeden dzień na oddech, niezbędny choćby na konserwację urządzeń. Zdecydowana większość książnic narodowych wświecie wniedziele, a nawet w soboty jest zamykana.

Dla użytkowników jest to jednak duży kłopot. Właśnie w niedziele przyjeżdżali tu np. doktoranci w innych ośrodków, dla wielu studentów był to też stały dzień nauki.

Zdaję sobie sprawę, że jesteśmy zarazem wielką biblioteką akademicką, ale w Warszawie są też Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego czy Politechniki Warszawskiej, jest Biblioteka Publiczna przy Koszykowej. Kto chce w niedzielę skorzystać z czytelni, ma takie możliwości, a BN ten jeden dzień w tygodniu musi mieć dla siebie, bo nie jest tylko czytelnią i ma szereg innych zadań do wypełnienia. Mogłem zamknąć bibliotekę w inny dzień, np. w poniedziałki; wybrałem niedziele, biorąc pod uwagę także względy finansowe. Jedno otwarcie w niedzielę oznacza dodatkowe godziny pracy 60 osób, czyli 6--7 tysięcy złotych. Nie jest to kwota oszałamiająca, ale i nie bez znaczenia w naszej trudnej sytuacji materialnej.

Ile osób pan zatrudnia?

Tysiąc.

Tyle co w nie najmniejszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament