Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Remonty prywatnych kamienic z dotacją

02 marca 1999 | Prawo | IL

WYKŁADNIA

W ramach kompetencji gminy

Remonty prywatnych kamienic z dotacją

Do 31 grudnia 2004 r. dla realizacji zadań własnych gminy w zakresie zaspokajania potrzeb jej mieszkańców wykorzystywane będą z woli ustawodawcy również zasoby mieszkaniowe w domach należących do osób prywatnych. Przeznaczenie w budżecie gminy środków finansowych ma remonty domów, w których najemcy mieszkań płacą czynsz regulowany, jest więc zgodne z prawem, gdyż gmina realizuje w takim wypadku swe kompetencje.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 8 lipca 1998 r. (sygn. III RN 45/ 98) wydanym wskutek rewizji nadzwyczajnej. O sprawie, istotnej dla właścicieli kamienic igmin, które chciałyby ich wesprzeć w staraniach o powstrzymanie degradacji tych domów, pisaliśmy po ogłoszeniu wyroku ("Rz" z 9 lipca 1998 r. ). Powracamy do sprawy po uzyskaniu jego uzasadnienia.

Możliwość finansowania czy raczej dofinansowywania przez gminy remontów prywatnych kamienic z mieszkaniami zajmowanymi przez lokatorów płacących czynsz regulowany, nie wystarczający na pokrycie wydatków związanych z remontami i bieżącym utrzymaniem tych domów, zakwestionował minister sprawiedliwości. Wniósł rewizję nadzwyczajną od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, uznającego, iż tego typu działania gminy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament