Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W stronę prezydenta tymczasowego

02 marca 1999 | Kraj | FF

Czy warszawska AWS będzie musiała porozumieć się z SLD

W stronę prezydenta tymczasowego

W najbliższych dniach okaże się, czy Warszawa dostanie prezydenta z Akcji Wyborczej Solidarność, "tymczasowego" z Unii Wolności, czy może prezydentem zostanie kandydat mazowieckiej "Solidarności" Maciej Jankowski.

Warszawa to ostatnie z dużych miast w kraju, które nie ma do tej pory nowego prezydenta. Samorządowi stołecznemu zostało jeszcze siedem tygodni na dopełnienie formalności i wybranie gospodarza miasta. Jeśli nie zrobi tego przed 23 kwietnia, inicjatywa przejdzie w ręce premiera -- ustanowi on w Warszawie komisarza, a potem ogłosi termin następnych wyborów.

Niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, że ustawa warszawska z lipca zeszłego roku została uchwalona w sposób niekonstytucyjny (Senat w ramach poprawek przesłał do Sejmu zupełnie inny projekt, a Sejm nie zdołał go odrzucić) niewiele zmienia w sytuacji Warszawy. Ma jednak duże znaczenie, gdyż warszawska koalicja AWS -- UW oczekiwała na nie, by rozpocząć procedurę nowelizowania obecnej ustawy.

Tyle że teraz na nowelizację zostało niewiele czasu. Żeby zdążyć z nią przed 23 kwietnia, na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu musiałyby odbyć się dwa czytania projektu. Na następnym posiedzeniu -- trzecie, a tydzień później musiałby przyjąć ustawę Senat....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1635

Spis treści
Zamów abonament