Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mikołaj napełnia worek

04 grudnia 2004 | Książki | AR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Mikołaj napełnia worek

Prezent na Boże Narodzenie wręcz wymarzony! Wydane przez Świat Książki dwa imponującej wielkości tomy przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu w malarstwie europejskim, opatrzone tekstem z cytatami ze świętych ksiąg. Znakomity papier, dobra jakość reprodukcji.

Na każdy tom przypada sto obrazów, w większości sławnych mistrzów: Cranacha, Dürera, Rafaela, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, Breughla, Tycjana, El Greca, Velazqueza, van Dycka i legionu innych (na przykład Ajwazowskiego i Riepina). Ich dzieła wiszą dziś głównie w wielkich muzeach. "W miarę jak pustoszały kościoły, wypełniały się muzea. Muzeum stało się ostatnim sanktuarium agnostyków" - zauważa w towarzyszącym albumowi eseju Régis Debray. Oglądamy więc płótna ze zbiorów Luwru, Ermitażu, Prado, wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum, galerii Uffizi, z galerii Berlina i Monachium, całkiem sporo z Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Oglądamy też te, które nadal wiszą w miejscach, dla których powstawały - w kaplicach, klasztorach i kościołach.

Autorzy albumu nie tłumaczą się ze swoich wyborów (a doprawdy jest z czego wybierać, historia sztuki europejskiej bez malarstwa sakralnego po prostu nie istnieje). Dość łatwo jednak dostrzec intencję prezentowania dzieł cennych, ale nieco mniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament