Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdziwe świadectwo Perechodnika

04 grudnia 2004 | Plus Minus | AK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Nowa edycja wspomnień żydowskiego policjanta

Prawdziwe świadectwo Perechodnika

Rz: Dlaczego zamiast wznowienia książki Calela Perechodnika "Czy ja jestem mordercą?", wydajecie tekst podpisany również nazwiskiem Perechodnika, ale z innym imieniem: Calek, pod zmienionym tytułem: "Spowiedź" i z adnotacją, że jest to pierwsze wydanie, tak jakby nie istniały dwa poprzednie i cztery edycje obcojęzyczne, od dziesięciu lat cytowane we wszystkich poważniejszych pracach o Zagładzie?

ZBIGNIEW GLUZA: Przygotowywaliśmy trzecie wydanie "Czy ja jestem mordercą?" uznając, że ta książka powinna być stale obecna na rynku księgarskim - gdy otrzymaliśmy (z dużym, niestety, opóźnieniem) recenzję, która podważa naszą edycję, wręcz zarzuca nam fałszerstwo. Ogłosił ją profesor David Engel, amerykański badacz stosunków polsko-żydowskich, w międzynarodowym czasopiśmie "Polin" w 1999 roku. Porównał wydaną przez KARTĘ książkę z rękopisem i wykazał, że jest ona niekompletna, pomija pewne partie oryginalnego tekstu, inne zaś zniekształca, stępia ich wyraz i wymiar. Rzecz w tym jednak, że o istnieniu autorskiego rękopisu nie wiedzieliśmy. Byliśmy przekonani, że ocalała tylko kopia maszynopisowa w Żydowskim Instytucie Historycznym, który udostępnił nam wspomnienia Perechodnika, przygotowane do druku i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament