Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy krok na nieprzetartym szlaku

04 grudnia 2004 | Plus Minus | KB
źródło: Nieznane

Dlaczego Ukraina nie pójdzie polską drogą

Pierwszy krok na nieprzetartym szlaku

Demonstracja zwolenników Juszczenki, Kijów, 1 grudnia

Sytuacji na Ukrainie nie można porównywać do polskiego Sierpnia '80 czy Czerwca '89. Nie ma szans na przełom i radykalne zmiany, co najwyżej na krok ku demokratyzacji życia politycznego.

Od kilku tygodni wydarzenia na Ukrainie dominują pierwsze strony gazet. Komentatorzy i politycy porównują protesty, wiece i manifestacje w Kijowie, Lwowie i innych miastach, do polskiego Sierpnia '80. W myśl tej interpretacji na Ukrainie mamy do czynienia z przedstawicielami dwóch przeciwstawnych nurtów: premier Wiktor Janukowycz reprezentuje obóz prorosyjski, antyzachodni, autorytarny, blokujący reformy rynkowe, zaś Wiktor Juszczenko uchodzi za polityka prozachodniego, nastawionego na wolny rynek i liberalną demokrację, a jego zwycięstwo doprowadziłoby do podobnego przełomu jak w Polsce w sierpniu 1980 lub w czerwcu 1989 r.

Ale to, co się dzieje na Ukrainie, nie jest żadną rewolucją i nie można tego porównać z polskim Sierpniem. To nie przełom, lecz co najwyżej kolejna zakulisowa rozgrywka o władzę, w której antagoniści wykorzystują społeczną mobilizację. Może to być kolejny krok ku demokratyzacji Ukrainy - ale nie musi. Przede wszystkim zaś obecne wydarzenia nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament