Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa na biurku prezydenta

04 grudnia 2004 | Prawo | PW

Podatki Nowelizacje PIT zbyt częste i w zbyt dużej skali

Ustawa na biurku prezydenta

Sejm po dłuższych deliberacjach, w których aktywną rolę odegrał też Senat, uchwalił 18 listopada 2004 r. ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 1991 r. oraz zmianie niektórych innych ustaw . Akt ten jest kolejnym przykładem potwierdzającym tezę o wyjątkowej wprost niestabilności i zawiłości polskiego prawa podatkowego.

Już po ogłoszeniu w 2000 r. jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono do niego 58 zmian. W 2000 r. było ich 6, w 2001 r. - 12, w 2002 r. - 12, w 2003 r. - 14, a w 2004 r. już 14. Ta miałaby być piętnasta. Nie inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do pozostałych aktów normatywnych nowelizowanych ustawą z 18 listopada tego roku.

Grzeszne prawo podatkowe

Znaczna większość nowelizacji to uregulowania obszerne i zawiłe. Obywatelom, "osobom fizycznym" nie mającym wykształcenia finansowego, treści zawarte w tych dokumentach są po prostu niedostępne, a nie zapominajmy o srogości kodeksu karnego skarbowego , który w art. 54 § 1 obiecuje podatnikowi uchylającemu się od opodatkowania przez nieujawnienie jego podstawy karę grzywny do 720 stawek dziennych lub karę pozbawienia wolności do lat trzech.

Nic zatem dziwnego, że Trybunał Konstytucyjny w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament