Ustawa na biurku prezydenta
Ustawa na biurku prezydenta
Sejm po dłuższych deliberacjach, w których aktywną rolę odegrał też Senat, uchwalił 18 listopada 2004 r. ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 1991 r. oraz zmianie niektórych innych ustaw . Akt ten jest kolejnym przykładem potwierdzającym tezę o wyjątkowej wprost niestabilności i zawiłości polskiego prawa podatkowego.
Już po ogłoszeniu w 2000 r. jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono do niego 58 zmian. W 2000 r. było ich 6, w 2001 r. - 12, w 2002 r. - 12, w 2003 r. - 14, a w 2004 r. już 14. Ta miałaby być piętnasta. Nie inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do pozostałych aktów normatywnych nowelizowanych ustawą z 18 listopada tego roku.
Grzeszne prawo podatkowe
Znaczna większość nowelizacji to uregulowania obszerne i zawiłe. Obywatelom, "osobom fizycznym" nie mającym wykształcenia finansowego, treści zawarte w tych dokumentach są po prostu niedostępne, a nie zapominajmy o srogości kodeksu karnego skarbowego , który w art. 54 § 1 obiecuje podatnikowi uchylającemu się od opodatkowania przez nieujawnienie jego podstawy karę grzywny do 720 stawek dziennych lub karę pozbawienia wolności do lat trzech.
Nic zatem dziwnego, że Trybunał Konstytucyjny w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta