Sanacja czy stagnacja
Sanacja czy stagnacja
RYS. RAFAŁ PIEKARSKI Tegoroczna Barbórka upływa na Śląsku w innej niż jeszcze niedawno atmosferze. Po raz pierwszy od początku transformacji górnictwo węgla kamiennego osiągnie znaczące zyski. Obiektywna analiza sytuacji na europejskim i światowym rynku węglowym nie pozwala jednak na nadmiernie optymistyczną prognozę przyszłości.
W tym roku wartość zysku całego górnictwa prawdopodobnie przekroczy 2 mld zł, przy czym tylko w Jastrzębskiej Spółce Węglowej realne jest osiągnięcie około 1,6 mld złotych zysku netto. Uzyskane wyniki muszą więc napawać optymizmem, nie mogą one jednak przesłaniać wielu nierozwiązanych do tej pory problemów branży.
Ceny węgla energetycznego poszybowały w górę w ślad za cenami ropy i innych nośników energii - do poziomu, którego jeszcze rok temu trudno było się spodziewać. Na ceny węgla koksującego - i, oczywiście, koksu - wpłynął natomiast znacznie burzliwy rozwój gospodarki Chin, wzrost kosztów frachtów morskich, a także hossa na rynku stali.
W efekcie dziś na krajowym rynku tona polskiego węgla kosztuje średnio 181,46 złotego - o 19,9 proc. więcej niż przed rokiem (151,36 zł). Wzrost cen w eksporcie był znacznie większy: średnio z 99,31 do 199,53...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta