Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat przed kamerą

04 grudnia 2004 | Plus Minus | JW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rozmowa z Witoldem Sobocińskim

Świat przed kamerą

fot. ROBERT JAWORSKI / FORUM

Witold Sobociński urodził się 15 października 1929 r. w Ozorkowie koło Łodzi; absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej PWSFTViT i wykładowca tej uczelni; laureat licznych nagród, m.in. Złotej Żaby na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage (1994 i 2000) oraz Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, ASC (2002); współpracował z takimi reżyserami, jak Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has, Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Skolimowski, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski. Nakręcił zdjęcia do ponad pięćdziesięciu filmów fabularnych.

Kadr z filmu "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy

(c) WAIF / RENATA PAJCHEL

Rz: Ukończył pan niedawno 75 lat, ale ciągle można pana zobaczyć za kamerą. A przecież towarzyszy pan polskiemu kinu niemal od pierwszych lat powojennych, pracował pan na jego sukcesy...

WITOLD SOBOCIŃSKI: Jestem rzeczywiście z pokolenia, które pamięta czasy powojennego startu. Trudnego - wojna przerwała kulturową ciągłość, wszystko trzeba było zaczynać od początku. Ale tym działaniom towarzyszył entuzjazm, a wykładowców i studentów w szkole łączyło poczucie więzi.

Czasy socrealizmu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament