Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy

04 grudnia 2004 | Plus Minus | CR

LISTY

"Życie na własny rachunek"

Szanowny Redaktorze Wydawnictwa słowo-obraz-terytoria,

z przykrością zwracam się ze skargą do cenionej przeze mnie Oficyny za wyrządzoną mi krzywdę z winy Wydawnictwa. W niedawno wydanej książce Pawła Zbierskiego "Na własny rachunek. Rzecz o Lechu Bądkowskim" autor zacytował na stronicy 120 co następuje: "W 1957 roku na łamach 'Polityki' pracownik KC PZPR nazwał Zrzeszenie 'bękartem Października'". W rzeczywistości napisałem: "Były wpływowy działacz szczebla wojewódzkiego nazwał 'Zrzeszenie Kaszubskie' bękartem Października". Ponadto autor nie podał daty i numeru "Polityki", skąd zaczerpnął cytat.

Mogę wątpić, czy w ogóle przeczytał mój dłuższy esej w tejże "Polityce" o Kaszubszczyźnie i rodzącym się tam niezależnym ruchu społecznym, kulturalnym, o inicjatywach na polu odrodzenia języka Kaszubów i ich unikalnej kultury. Z całego wywodu wynikało, że należałem do grona ludzi na Wybrzeżu, przedstawicieli inteligencji, wśród których znajdowali się Lech Bądkowski, Róża Ostrowska, Izabella Trojanowska, Tadeusz Bolduan, entuzjaści ruchu. To oni wprowadzili mnie do tego grona, to im zawdzięczałem rozpoznanie, kto jest sprzymierzeńcem Kaszubów, a kto pragnąłby aspiracje samorządności ludności zlikwidować wszelkimi dostępnymi środkami. Dzięki ich wsparciu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament