Milczenie po milczeniu
Milczenie po milczeniu
fot. GRZEGORZ HAWAłEJ
Na okładce zbioru wierszy Tadeusza Różewicza "Wyjście" widnieje fotografia przedstawiająca maleńką rzeźbę zatytułowaną "Kamień Nowosielskiego", którą według projektu poety wykonał Eugeniusz Get-Stankiewicz. Rzeźba, czy raczej instalacja, 5 grudnia ubiegłego roku została wystawiona w Muzeum Narodowym we Wrocławiu podczas imprezy "Zabawy przyjemne i pożyteczne".
Wybitny malarz i przyjaciel poety Jerzy Nowosielski został przez poetę przywołany - nie pierwszy zresztą raz - w poemacie "Tempus fugit" jako "mistrz Jerzy". W utworze tym, rozpoczynającym się cytatem z "Wędrówki Trzechkrólowej" Thomasa S. Eliota w przekładzie Józefa Czechowicza, możemy przysłuchać się rozmowie, jaką poeta odbył ze swoimi przyjaciółmi: Ryszardem Przybylskim, historykiem literatury oraz Piotrem Lachmanem, reżyserem teatralnym. O czym rozmawiają starzy przyjaciele? O dolegliwościach, jakie przychodzą z wiekiem, o chorobach, o życiu i śmierci, o tym, że "mors certa hora incerta" (co można przetłumaczyć jako: "śmierć pewna, jej godzina niepewna"), jak głosi napis na zegarze ratusza w Lipsku, a także o aniołach. Przy okazji do struktury poematu Różewicz wprowadza autocytat, jakim jest przedrukowany w całości wiersz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta