Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo małorządne

04 grudnia 2004 | Plus Minus | KD
źródło: Nieznane

Skąd wziąć innych polityków

Państwo małorządne

KRZYSZTOF DAREWICZ: Czy w świetle takich afer jak Rywina czy Orlenu można zaryzykować stwierdzenie, że korupcja wśród naszych elit jest już prawidłowością, czy też raczej aberracją?

KRZYSZTOF JASIECKI: To, z czym mamy obecnie do czynienia w Polsce, jest elementem zmian ustrojowych. Już jakiś czas temu można było przewidzieć, że takie problemy się ujawnią, ponieważ wyraźnie narastało zjawisko zawłaszczania państwa przez rozmaite grupy interesów. Jego przejawem było upartyjnianie państwa, oligarchizacja, klientelizm i korupcja, które obniżały skuteczność działania organów władzy. Następstwem są rozmaite patologie, "psucie państwa" niezdolnego do skutecznego zapobiegania tym zagrożeniom. Douglass C. North, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, podkreśla, że instytucje kształtowane są przez reguły formalne, nieformalne normy zachowania oraz system sankcji. Jeśli reguły formalne stają się fikcją, nieformalne zachowania odbiegają od standardów przyzwoitości, a system sankcji działa słabo, trudno być zaskoczonym rozmaitymi tzw. aferami. To politycy ponoszą główną odpowiedzialność za kształtowanie instytucji i reguł organizujących państwo. Elity polityczne poświęcały zbyt mało uwagi wprowadzaniu i stosowaniu odpowiednich zasad i procedur, które cywilizowałyby nasz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament