Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkurencyjność

04 grudnia 2004 | Publicystyka, Opinie | GW

MOIM ZDANIEM

Konkurencyjność

Gdy słyszymy, że produkt krajowy brutto zwiększył się o 5 proc. lub więcej, wówczas uważamy, że tempo wzrostu jest szybkie i w gospodarce dzieje się dobrze. To jest ocena ilościowa. Czy w dłuższym okresie gospodarka będzie w stanie utrzymać wysokie tempo umożliwiające wyraźną poprawę poziomu życia? To zależy od jakości wzrostu gospodarczego, czyli od konkurencyjności gospodarki i firm. Taką odpowiedź sugeruje Światowe Forum Gospodarcze, znane zwłaszcza z organizacji corocznych spotkań w Davos i innych szczytów ekonomicznych, które publikuje raporty poświęcone ocenom konkurencyjności w skali globalnej.

Forum, na podstawie danych statystycznych oraz zebranych opinii, kompiluje indeks konkurencyjności, który jest - jego zdaniem - sumą trzech ocen: sytuacji makroekonomicznej, funkcjonowania instytucji publicznych oraz zaawansowania technologicznego poszczególnych krajów.

W ocenie środowiska makroekonomicznego bierze się pod uwagę przede wszystkim stabilność gospodarki. Decydują o niej nie tylko dane o sytuacji finansów publicznych, oszczędzaniu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament