Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europo, jesteś większa

04 grudnia 2004 | Plus Minus | AS

Europo, jesteś większa

Wielkie rzeczy dzieją się na Wschodzie. Ukraina wstała z kolan. W tych ostatnich, zimnych i śnieżnych dniach listopada serce Europy bije właśnie tam, w Kijowie, na placu - nomen omen - Niepodległości. To właśnie w Kijowie toczy się walka o podstawowe europejskie wartości, które na Zachodzie przyjmuje się jako coś oczywistego, coś danego raz na zawsze.

Czy w ogóle przychodzi państwu do głowy, że o wolność, demokrację, społeczeństwo obywatelskie, o przestrzeganie prawa trzeba walczyć? Na przykład stać kilka dni i nocy na mrozie? I wcale nie chodzi tutaj o więcej wolności, o więcej demokracji, rozszerzenie czyichkolwiek praw, a jedynie o podstawowy sens tych słów. Mój Boże - myślę sobie - nie jest jeszcze tak źle z Europą, skoro ktoś chce marznąć w imię jej podstawowych wartości, nie jest jeszcze tak źle, skoro ktoś chce o nie walczyć. Tak, drodzy Europejczycy, Ukraina wstała z kolan i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament