Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naród z przeszłością

04 grudnia 2004 | Plus Minus | TS

Niemieckie spojrzenie na Niemcy

Naród z przeszłością

Świetna książka o Niemczech i Niemcach. Autor (rocznik 1935) nazywa się Joachim Trenkner i mieszka w Berlinie. Od kilku lat jest korespondentem "Tygodnika Powszechnego", publikuje także w "Przeglądzie Politycznym". Wybór tekstów z obu tych czasopism ukazał się niedawno w postaci książki "Naród z przeszłością. Eseje o Niemczech".

Nikt, kto interesuje się historią najnowszą i dniem dzisiejszym naszych zachodnich sąsiadów, nie powinien tej pozycji przeoczyć, powinni po nią sięgnąć także ci wszyscy, którym bliska jest idea polsko-niemieckiego pojednania. Książka Trenknera wychodzi w momencie, gdy niechęć Polaków do Niemców narasta, a sympatia wyraźnie maleje. Tym większe znaczenie mają wypowiedzi tych Niemców, których oceny i sposób rozumowania są nam bliskie i którzy dostrzegają negatywne konsekwencje dokonującego się w ich kraju przekształcania narodu sprawców w naród ofiar.

Joachim Trenkner z uwagą śledzi toczącą się w Niemczech debatę wywołaną książkami Jörga Friedricha, poświęconymi nalotom alianckim na Trzecią Rzeszę, bestsellerem Güntera Grassa "Idąc rakiem" czy pomysłem Eriki Steinbach stworzenia w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Przypuszczam, że zdecydowana większość z nas,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3398

Spis treści
Zamów abonament