Po co planować
Jeżeli nie potrzebujemy zewnętrznych funduszy na start nowego przedsięwzięcia, to rzadko myślimy o opracowaniu strategicznej koncepcji działania firmy. Przedsiębiorca ma przede wszystkim wolę działania. Niestety, często zakłada, że jakoś to będzie.
Przygotowanie biznesplanu nie gwarantuje oczywiście rynkowego sukcesu, ale zmusza do usystematyzowania i dokładnej analizy koncepcji. Dzięki temu można dostrzec okoliczności, szanse i zagrożenia, których do tej pory nie braliśmy pod uwagę. Na przykład, jakie będą dokładne koszty przedsięwzięcia i kiedy musi ono zacząć przynosić określone dochody. Jak wygląda nasza konkurencja i czy na pewno proponujemy atrakcyjne ceny; amoże realne byłoby narzucenie wyższych marż? Co zrobić, jeżeli nasz pomysł okaże się tak udany, że zainteresują się nim inne firmy, silniejsze finansowo od naszej, jak obronić się przed konkurencją? Potrzeba opracowania biznesplanu jest tym większa, im bardziej skomplikowane i kapitałochłonne przedsięwzięcie planujemy i im dłuższy czas realizacji jest przewidziany. Taka analiza przyda się nawet, jeśli potem biznesplan wyląduje w szufladzie.
Jeżeli w biznesplanie określimy cele firmy i zamierzenia właścicieli, to przynajmniej będzie wiadomo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta