Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT: coraz więcej unijnych transakcji

22 kwietnia 2005 | Prawo | AG
źródło: Nieznane

RZECZPOSPOLITA CZYTELNIKÓW VAT: coraz więcej unijnych transakcji Zasady opodatkowania transakcji międzynarodowych stale zajmują czołowe miejsce na liście kłopotów z VAT. Dlatego większość problemów podczas comiesięcznego redakcyjnego dyżuru telefonicznego, dotyczy właśnie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Na pytania czytelników o VAT i o akcyzę odpowiadał nasz ekspert. Usługi przez Internet Polska spółka kupiła za pośrednictwem Internetu oprogramowanie od podmiotu z siedzibą w Irlandii. Konsekwencją było ściągnięcie programu bezpośrednio z serwera irlandzkiego kontrahenta. Transakcja została udokumentowana fakturą VAT. Polski nabywca otrzymał ją pocztą elektroniczną. Mimo że zagraniczny kontrahent otrzymał numer VAT UE polskiej firmy, faktura zawiera irlandzką stawkę VAT. Korespondencja z dostawcą na temat korekty faktury nic nie dała. Jak powinna teraz postąpić polska spółka?

Nabycie za pośrednictwem Internetu programu komputerowego, przesłanego wprost do komputera nabywcy, jest dla potrzeb VAT traktowane jak nabycie usługi elektronicznej (art. 2 ust. 26 ustawy o VAT). Z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy wynika, że miejscem świadczenia usług elektronicznych jest siedziba nabywcy. W sytuacji przedstawionej w pytaniu będzie to Polska. Aby faktura została wystawiona poprawnie, polski nabywca może podać zarówno swój...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3515

Spis treści
Zamów abonament