Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadpłata, która się opłaca

22 kwietnia 2005 | Prawo | BM TK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polska w Unii Europejskiej, ale nie w zakresie podatków dochodowych Nadpłata, która się opłaca Polskie spółki, jako płatnicy, którym odmówiono prawa do zastosowania zwolnienia przed 1 stycznia 2005 r. z powodu niespełnienia warunku posiadania kwalifikowanego udziału przez 2 lata, powinny rozważyć wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty Tomasz Konik, doradca podatkowy w firmie Deloitte & Touche Doradztwo Podatkowe sp. z o.o. Bartosz Matusik, konsultant w firmie Deloitte & Touche Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.

Dywidendy wypłacane na rzecz unijnych udziałowców są zwolnione z opodatkowania u źródła. Podatnicy lub płatnicy, którzy zapłacili podatek, powinni wystąpić do organów skarbowych o stwierdzenie nadpłaty. Stawiany im warunek posiadania udziałów przez 2 lata jest bezpodstawny.

Zwolnienie z opodatkowania u źródła dywidend wypłacanych przez polskie spółki na rzecz udziałowców z Unii Europejskiej zostało wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w następstwie implementacji postanowień dyrektywy o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do spółek matek i spółek córek z różnych państw członkowskich (dalej: dyrektywa).

Polskie organy podatkowe dotychczas nagminnie odmawiały prawa do zastosowania zwolnienia z opodatkowania dla dywidend wypłaconych do 31...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3515

Spis treści
Zamów abonament