Trzeba zwolnić z pracy, ale jak?
Zanim pracodawca rozwiąże umowę z pracownikiem, musi wybrać sposób, w jaki tego dokona. Najprościej i najszybciej byłoby zakończyć stosunek pracy za porozumieniem stron. W takim wypadku nie obowiązuje żaden okres wypowiedzenia umowy. Jeżeli natomiast rozwiązanie umowy o pracę to inicjatywa pracodawcy, wówczas dla pracownika najkorzystniejszą formą zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. W wypadku umowy bezterminowej długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy oraz rodzaju umowy o pracę.
Prawo przewiduje też możliwość przyspieszonego rozwiązania stosunku pracy - bez wypowiedzenia. Jest to tryb szczególny, bo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia wolno zarówno z winy pracownika, jak i bez jego winy.
Jeżeli żadna z tych form nie zostanie wykorzystana, a umowa o pracę jest terminowa, to rozwiąże się samoistnie - z upływem terminu, na jaki została zawarta.
Uwaga: Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy jest możliwe tylko wtedy, gdy pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta