Równoważne systemy czasu pracy w praktyce
Kodeks pracy wyróżnia trzy rodzaje równoważnych systemów czasu pracy. Są one uregulowane w art. 135, 136 i 137 k.p. Choć cel przyświeca im ten sam, różnią się od siebie granicą wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy oraz warunkami, które trzeba spełnić, aby wolno je było wprowadzić.
12 godzin przy szczególnej organizacji pracyPierwszy z równoważnych systemów czasu pracy, zwany też równoważnym systemem organizacji czasu pracy, polega na wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca.
PRZYKŁAD 1- Planuję zastosować w firmie równoważny system czasu pracy i wydłużyć czas pracy w ciągu doby do 10 godzin. Czy pracownicy będą mogli wykonywać pracownicze obowiązki przez 10 godzin w każdym dniu tygodnia pracy? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Nie. Dobowy wymiar czasu pracy do 12 godzin (art. 135 k.p.) można wydłużyć tylko wtedy, gdy pracodawca zrównoważyten czas krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w innych dniach tygodnia lub po prostu udzieli pracownikowi dnia wolnego od pracy. W sumie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta