Chorego pracownika trudno wysłać na zwolnienie lekarskie
- Pracownik jest ewidentnie chory, kaszle, ma silny katar, zaczerwienione i podkrążone oczy, prawdopodobnie wysoką temperaturę, ale nie chce iść na zwolnienie lekarskie. Czy mogę go nakłonić, aby z niego skorzystał, a może wolno mi go wysłać na "przymusowy" urlop wypoczynkowy? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Niechęć niektórych pracowników do korzystania ze zwolnień lekarskich bierze się z obawy o własne zarobki. Absencja chorobowa wpływa bowiem na wymiar wynagrodzenia. Zazwyczaj za zwolnienie lekarskie pracodawcy i ZUS płacą 80 proc. wynagrodzenia, na ogół wtedy też pracownicy z powodu nieobecności w firmie tracą szansę na premię. Jeżeli więc pracodawca wpisze w swoich wewnętrznych przepisach, że płaci 100 proc. wynagrodzenia za czas każdej choroby, to nie będzie miał problemu z zatrudnionymi, którzy nie chcą iść na zwolnienie lekarskie.
W kodeksie pracy nie ma przepisów, które wprost pozwalałyby pracodawcy zmusić pracownika z widocznymi objawami choroby, abyposzedł do lekarza. Można jednak takie jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta