Narodowy Bank Polski wypada dobrze
Niezależność ta nie oznacza, że polityka, jaką prowadzi, nie może podlegać ocenie. Pouczające bywają pod tym względem porównania z innymi krajami, często sąsiednimi: zapewniając wyraźny punkt odniesienia, pozwalają na ograniczenie subiektywizmu w ocenie banku centralnego.
Próbę oceny polityki pieniężnej w Polsce w zestawieniu z prowadzoną w Czechach, na Węgrzech i w Słowacji podjął Wojciech Kuryłek w artykule "Banki centralne sąsiadów wypadają lepiej" ("Rz", 16 grudnia 2005 r.). Jego opinia wymaga jednak komentarza.
Autor zaczyna od oceny "kontekstu strategicznego" polityki pieniężnej polegającego na "wyborze (...) funkcji reakcji banku centralnego", opisującej zachowanie instrumentów, jakimi posługuje się on (np. stóp procentowych) w odpowiedzi na zmiany parametrów gospodarczych. Stwierdza, że "skończony zbiór jasno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta