Gdy obliczamy VAT od marży, nie musimy opodatkowywać zaliczki
Otrzymując zaliczkę, zadatek czy przedpłatę, co do zasady musimy wystawić fakturę VAT wraz z należnym podatkiem. Czy dotyczy to również zaliczki na poczet dostawy/usługi opodatkowanej od marży?
∑ Firma sprowadza z Niemiec używany sprzęt medyczny. Sprzedaje go w systemie marży. Od zakupu sprzętu do ostatecznej sprzedaży mijają niekiedy dwa – cztery miesiące. Kontrahent wpłaca więc zaliczkę na dostawę. Czy trzeba ją dokumentować fakturą i odprowadzać VAT? – pyta czytelnik DF.
Na początek przypomnijmy, że szczególna procedura opodatkowania marży uregulowana jest w art. 119 i 120 ustawy o VAT. W ten sposób – przy spełnieniu ustawowych warunków – może być opodatkowana dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, a także usługi turystyczne.
Dwa wyróżniki
Istotną cechą wspólną tych transakcji jest specyficzny sposób ustalania podstawy opodatkowania. VAT naliczany jest nie od całej kwoty należnej z tytułu sprzedaży, ale od marży. Dla dostaw wymienionych wyżej towarów jest nią różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia pomniejszoną o podatek. Dla usług turystycznych jest nią różnica między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
Kolejnym wyróżnikiem jest to, że sprzedaż tych towarów i usług jest dokumentowana specjalną fakturą VAT marża, w której nie wykazuje się oddzielnie stawki i kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta