Z odliczeniem bezpłatnej usługi mogą być problemy
Czy przedsiębiorca pomagający za darmo organizacjom charytatywnym może skorzystać z odliczenia od dochodu? Na pewno tak, jeśli przekazuje na szczytne cele pieniądze, towary i wyposażenie
Ale urząd prawdopodobnie zakwestionuje ulgę w firmie, która bezpłatnie świadczy usługi. Argumentem jest to, że gratisowa usługa nie wiąże się z uszczerbkiem w majątku. A to jest niezbędnym warunkiem uznania czynności za darowiznę.
Przypomnijmy, że osoby fizyczne mogą odliczyć darowizny do wysokości 6 proc. swojego dochodu, natomiast osoby prawne nawet 10 proc. Z preferencji mogą skorzystać podatnicy, którzy wspomagają organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego oraz przekazują datki na cele kultu religijnego. Bez ograniczeń można natomiast odliczać darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła.
Na szczytne cele możemy wpłacić pieniądze, przekazać towary albo firmowe wyposażenie. Ale czy ulga dotyczy też firm, które bezpłatnie świadczą usługi?
Musi być koszt u darczyńcy
Spójrzmy na sprawę rozpatrzoną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyrok z 7 grudnia 2006 r., III SA/Wa 2785/06). Księgowa odliczyła sobie od dochodu wartość świadczonych bezpłatnie usług na rzecz ośrodka szkolno-wychowawczego. Były to usługi księgowe, doradztwo podatkowe, prawne i finansowe, a wyceniła je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta