Konieczne nowe zasady pomocy bezrobotnym
Przed nowym rządem stoi ogromne wyzwanie: zmiana podejścia do walki z bezrobociem. Dotychczasowe rozwiązania nie sprawdzają się i wymagają jak najszybszej reformy. Dzięki niej liczba bezrobotnych może spaść nawet o połowę
Jutro wchodzi w życie nowela ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 176, poz. 1243). Z ponad 50 zmian w dotychczasowych przepisach wynika, że niewiele się zmieni. Zdaniem ekspertów pomoc, jaką świadczą obecnie powiatowe urzędy pracy, jest źle zorganizowana, a przepisy wymagają gruntownej reformy.
– Z noweli wynikają spójne i korzystne dla pracodawców zmiany – mówi Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. – Jedna z nich w szczególności zasługuje na uwagę: firma może zgłosić zapotrzebowanie na pracowników do urzędu pracy nie tylko w miejscu siedziby swojego przedsiębiorstwa, ale także w miejscowości, w której roboty będą wykonywane.
Problem leży gdzie indziej: coraz więcej bezrobotnych nie chce korzystać z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta