Uzyskanie własności zajmowanego lokalu nie kosztuje drogo
Osoby, które chcą przekształcić spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność, mogą zrobić to niejednokrotnie za grosze. Jeśli spółdzielnia nie zgodzi się na taki wykup, można uzyskać na niego zgodę przed sądem
Od kilku miesięcy obowiązują nowe zasady wykupu mieszkań lokatorskich i własnościowych. Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, obowiązująca od 31 lipca br. Najbardziej skorzystali na niej posiadacze mieszkań lokatorskich – mogą je wykupić nawet za kilkanaście złotych.
Uwaga! Nie wszyscy mogą wykupić mieszkanie lokatorskie. Przepisy zabraniają wykupu lokali wybudowanych przez spółdzielnie z kredytu pochodzącego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
Takie lokale spółdzielnie budują od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Tanie przekształcenia nie dotyczą także osób, które spłacają kredyty mieszkaniowe (zaciągnięte na początku lat 90.) na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.
Z LOKATORA WŁAŚCICIELEM
Krok pierwszy: trzeba złożyć wniosek do zarządu spółdzielni
Wzorami wniosków o przekształcenie lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność dysponuje prawie każda spółdzielnia mieszkaniowa. Można je znaleźć także na niektórych stronach internetowych spółdzielni. Jeśli nie ma takich gotowych druków, wystarczy odręcznie napisać wniosek, powołując się na nowelizację ustawy z 14 czerwca br.
Uwaga! Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta